Dnes jsme si užili a naladili se na nadcházející svátky s 8.B na akci Velikonoční tvoření, které pro nás připravila SŠSPaS v Zábřeze. 😊

Vyráběli jsme velikonoční výzdobu, dozvěděli jsme se něco o tradicích a nazdobili naše upečené perníčky, tak se podívejte, jak se nám to povedlo. 😍

• Okrskové kolo Moravského zvonečku a Zábřežské superstar ⭐

19. 3. 2024

V úterý 27. února proběhlo na DDM Krasohled okrskové kolo pěveckých soutěží Moravský zvoneček a Zábřežská superstar. ⭐

Děti před odbornou porotou předvedly své nejlepší výkony a obstály tak ve velké konkurenci zpěváčků z celého okolí. 🎙️

První část dopoledne byla věnovaná lidovým písním z Hané a několik  zpěváčků se nám dokonce předvedlo i v lidových krojích. V Moravském zvonečku skvěle zazpívala Amálka Václavková z 5. A, která postoupila do regionální soutěže O hanáckyho kohóta, kde předvede svůj výkon již v doprovodu cimbálové muziky.

Druhá část dopoledne byla věnovaná moderním písním v podání sólistů i skupin, s doporovodem i bez doprovodu. Ač bylo zpěváčků mnoho a výkony byly skvělé a různorodé, porota byla velmi přísná a v některých kategoriích udělila jen jedno umístění. I přesto si naši zpěváčci z Boženky vedli skvěle a dopadli jsme takto: ve 2. kategorii sólo se na 3. místě 🥉 umístila Magdaléna Skrottová ze 4. A s písní Buchet je spousta, ve stejné kategorii se na 1. místě 🥇 umístil Martin Lexman z 5. C. Porotu ohromil obtížnou písní Ezop a brabenec, kterou si sám doprovodil na kytaru.

Ve 3. kategorii se na 2. místě 🥈 umístil Přemysl Pavlík s pohodářskou písní Zejtra je taky den od Pokáče a Voxela. Ve 2. kategorii duo/trio bylo uděleno pouze čestné uznání, které ovšem vybojovali naši Farmáři z 5. A ve složení Václav Polách, Jakub Unzeitig, Mikuláš Zitta se svou originální Farmářskou písní na hudbu Hrobař.

Ve 3. nejstarší kategorii duo/trio bylo uděleno pouze 1. místo 🥇, a to našemu Triu ze 6. B ve složení Aleš Herzig, Elena Stašová, Ema Šafářová, které s kytarovým doprovodem Lenky Ozorovské, předvedlo píseň Kočka na okně s doprovodem dřívek, kazoo a tanečkem ve stylu charlestonu. Protože se v superstar často objevovala oblíbená pohádková píseň Buchet je spousta, zazpívali si ji všichni  na závěrečné rozloučení v hudebním doprovodu porotce Petra Johna.

Všem zpěváčkům gratulujeme a děkujeme za krásné výkony. 🎊

• Lyžařský kurz Heroltice ⛷️

11. 3. 2024

V týdnu 19. 2. - 23. 2. 2024 měli žáci osmých a devátých tříd možnost zúčastnit se lyžařského kurzu v Herolticích.

34 odvážlivců si nakonec užilo týden (na letošní sněhové podmínky) hezkého lyžování a snowboardování na Bukové hoře. 🎿 Všichni zaslouží pochvalu za zodpovědný přístup, snahu a zlepšení svých lyžařských dovedností.  ❄️

• Gymnázium ožilo nejen světem sci-fi ✨

2. 3. 2024

Týden mateřského jazyka je na Gymnáziu Zábřeh již letitou tradicí.

pátek 1. 3. 2024 tedy všechny naše osmičky vyrazily na tradiční soutěžní dopoledne. Tématem soutěží byla v tomto roce Literatura sci-fi a fantasy. 🌌

Zápolilo se především v dovednostech souvisejících s učivem českého jazyka a literatury. Soutěžní aktivity byly tradičně vedeny zábavnou formou. Soutěžilo se ve skupinách přibližně po pěti žácích. Záměrem bylo poměřování sil v rámci tříd, a proto byla vždy vyhodnocena nejlepší skupina z každé třídy.  Na úplný závěr však srovnali všechny zúčastněné skupiny.

Absolutním vítězem byl tým  „Nejlepší princezny“ z 8.A naší školy - ve složení Tereza Bednářová, Klára Dušková, Adéla Dušková, Lucie Žalio a Agáta Přibylová.  🏆

Děkujeme všem vítězům, ale i gymnáziu za skvěle zorganizovanou akci. 🙏

• Čteme dětem v Zábřehu 📖

1. 3. 2024

Po loňském úspěšném vystoupení v kině Retro, zapojila se letos třída 5.C opět do projektu Čteme dětem v Zábřehu.

Ve středu 28. února naši žáci četli, ale hlavně hráli, školáčkům z mateřské školy Strejcova jednu z nejznámějších českých pověstí: O praotci Čechovi. Obecenstvo bylo úžasné. 💙

Výkon herců a vypravěčů odměnilo dlouhým potleskem. 👏👏 Celé vystoupení uzavřelo třídní komorní trio, které malým divákům zahrálo úryvek z Vltavy od Bedřicha Smetany. 🎵

Další vystoupení proběhne ještě na MŠ Zahradní, a také v rámci Dne otevřených dveří na ZŠ Boženka. ☺️

• Výstava staveb ⛪

22. 2. 2024

Sedmáci se věnovali architektuře v souvislosti s výročím 300 let od úmrtí architekta Jana Blažeje Santiniho Aichlem.

Mezi jeho vrcholná díla patří například poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou, který je významnou památkou světového kulturního dědictví UNESCO. 🌎

Poté, co jsme se o něm a jeho genialitě něco dozvěděli, žáci pracovali ve skupinkách na návrhu vlastní stavby a podle svých návrhů tvořili 3D modely. ✂️ Většině se podařilo splnit všechny podmínky "zadavatele" a návrh převést do hmatatelné podoby s všemožnými vychytávkami, zajímavostmi a detaily. 👍 Součástí práce byla závěrečná prezentace a představení jednotlivých staveb. 🏫

Prostorová tvorba a spolupráce možná někoho inspirovala k jeho budoucí profesní dráze.

• Moravský zvoneček a Zábřežská superstar ⭐

22. 2. 2024

Ve středu 14. 2. proběhla školní kola pěveckých soutěží Moravský zvoneček a Zábřežská superstar. 🎵 Celkově nám svůj pěvecký talent přišlo předvést přes 60 zpěváčků ve všech soutěžních kategoriích.

V soutěži Moravský zvoneček se zpívaly lidové písničky z různých národopisných oblastí, ale postupující budou zpívat již výhradně písně z Hané.

3. místo  Dorota Kolčavová (5.C) 🥉

V soutěži Zábřežská superstar ⭐ se nám soutěžící předvedli v kategorii sólo, duo a trio. Nejčastěji zazněly písně z oblíbených filmových pohádek, některé skupiny přišly s hudebním doprovodem spolužáků a některé dokonce vytvořily vlastní originální texty.

V sólovém zpěvu se v 1. kategorii na 1. místě umístila Marie Mikésková (2.C), na 2. místě Adéla Tillová (2.B) a na 3. místě Amélie Vlčková (1.B). V 2. kategorii na 1. místě Martin Lexman (5.C), o 2. místo se podělily Klára Lantová  (5.C) a Noemi Velzlová (4.A) a na 3. místě skončila Magdaléna Skrottová (4.A). V nejstarší 3. kategorii se na 1. místě umístila Lucie Odložilová (8.B), na 2. místě Markéta Ozorovská (8.B) a na 3. místě Přemek Pavlík (8.B).

V disciplíně duo / trio postoupily v 1. kategorii z 1. místa Dorothy Senftová a Laura Vachatová (2.C) a z 2. místa Jasmína Havlíčková a Šarlota Tinková (2.A). V 2. kategorii postoupila z 1. místa originální skupina “Farmáři z 5. A” ve složení Václav Polách, Jakub Unzeitig, Mikuláš Zitta a z 2. místa Nella Hrubá a Petra Hamplová (5. C). Ve třetí kategorii postoupilo z 1. místa trio Lucie Odložilová, Markéta Ozorovská a Přemek Pavlík (8. B) a z 2. místa Aleš Herzig, Ema Šafářová a Elena Stašová (6. B).

Všem zúčastněným děkujeme za odvahu a všem postupujícím držíme palce 27. 2. v okrskovém kole. 🎊